Какви са сроковете за овладяване на определени умения (част 1)
Снимка: Getty
Майката и таткото следят от близо развитието на детето и се ориентират как напредва. Ако обаче не са достатъчно опитни, може да не забележат, че то изостава от нормите за възрастта си или напредва много бавно.
Педиатрите съветват да обърнат внимание на някои важни сигнали.
Вашето бебе се бави в развитието си, ако:
На 4 месеца:
- Бебето трудно фиксира погледа си или много често събира двете очи към основата на носа.
До три месеца бебета често събират очите съм носа: факт е, че в ранните етапи децата все още не могат напълно да контролират очните мускули. Но до четири месеца този дефицит се коригира от само себе си.
- Не реагира на силни звуци.
Бебетата реагират на резки звуци, като обръщат главата си към източника на шума и затварят очи, трепват и може да заплачат. Ако нищо от това не е налице, се консултирайте с вашия лекар.
Снимка: Getty
- Не обръща внимание на ръцете си, не ги поглежда (до два месеца).
Това умение се дължи на факта, че децата се учат да концентрират погледа си върху предмети. Разглеждането на ръчичките показва, че очният му апарат е достигнал степен на зрялост.
- Не следи движещи се обекти с очи (до 3 месеца).
- Не задържа предмет в ръката си (до три месеца).
- Не се усмихва (до три месеца).
Усмивката е важен показател за развитието на бебето до третия месец: то не се усмихва на играчки, но на хората - с удоволствие.
- Не държи главата стабилно (до 3 месеца).
На три месеца бебето вече има достатъчно силни мускули на врата, за да държи главата си самостоятелно, без помощта на майка си.
- Не гука и не се опитва да издава звуци (до 4 месеца).
- Не слага предмети в устата (до четири месеца).
- Не се опитва да се оттласне и не пробва устойчивостта на краката си, когато усети твърда повърхност (до четири месеца).
На 7 месеца:
- Слаби мускули.
Детето е като парцалена кукла: намален мускулен тонус на ръцете и краката. В този случай ще ви помогне курс на масаж, предписан от специалист (както и ока мускулите му са прекалено напрегнати).
- Напрегнати мускули.
- Протяга само едната ръчичка.
Може би една от ръчичките е повредена по време на раждането или бебето има проблеми с гръбначния стълб - именно той е отговорен за нормалното функциониране на всички части на тялото.
- Главата все още се накланя назад, когато няма опора и се опитва да седне.
- Бебето отказва да се гушка
Снимка: Getty
- Не проявява привързаност към родителите.
Както вече разбрахме, социализацията настъпва още в най-ранните етапи - през втория или третия месец. Първо е усмивката, после звучен смях и прегръдки с родители, баби и дядовци. Ако обаче бебето не е виждало любим човек няколко дни подред, то може да го забрави: това личи от предпазливия му и подозрителен поглед към „непознатия“.
- Продължително сълзене на очите или чувствителност към светлина.
Това може да издава възпалителен процес в слъзния канал, развиваща се алергия или конюнктивит.
- Детето трудно поднася предмети към устата си.
- Не може да се преобърне на страни сам (до пет месеца).
- Не може да седне, въпреки че му помагате (до шест месеца).
Последните два сигнала може да издават проблеми в гръбначния стълб: той е отговорен за баланса и без него всички по-нататъшни умения на бебето са невъзможни. В този случай добре помага масажът и набор от упражнения, които специалист ще ви предпише.
- Не се смее и не издава звуци (до шест месеца).
Следва продължение
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари